تعطیلات نوروز بدون بگو مگو!

از فرصت تعطیلات نوروزی برای بازسازی روابط زناشویی استفاده کنید.

خستگی و استرس، دشمنان رابطه زناشویی‌اند. این را همه می‌دانند و تجربه هم کرده‌اند. از طرفی روزهای آخر سال، پرمشغله‌ترین روزهای سال است. روزهای آخر سال، بیش از هر زمان دیگری، روابط زناشویی در معرض خطر قرار می‌گیرد. حالا اگر یک مشکل زمینه‌ای هم از قبل وجود داشته باشد که دیگر هیچ... اما موفق‌ترین افراد کسانی هستند که می‌توانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند.

 

 

به گزارش بولتن نیوز به نقل از مجله سیب سبز، پس همان‌قدر که اسفند ماه می‌تواند با استرس‌ها و خستگی‌هایش، خطرناک باشد، تعطیلات نوروزی فرصت بازسازی روابط و ترمیم آسیب‌هاست؛ حداقل به دو دلیل: اول این‌که اصولا تغییر فصل و آغاز سال نو، آمادگی بیشتری در ذهن ما برای هر تغییری ایجاد می‌کند. دوم این‌که تعطیلات و فراغت و احیانا سفر (البته اگر طوری تنظیم شود که خستگی و استرس بیشتری برای‌تان نیاورد!) آرامش بیشتری برای ارتقای سطح روابط زناشویی فراهم می‌کند. صحبت کردن درباره ایجاد تغییر، حتما دشوارتر است اما اگر از خودتان به اندازه خودتان توقع داشته باشید و بدانید که به چه سمتی قرار است بروید و چه تغییری باید بکنید، نیمی از راه را رفته‌اید. این ۱۳ پیشنهاد برای بازسازی روابط زناشویی، از زبان دکتر محمدرضا رجبی شکیب مشاور خانواده حتما در تعطیلات نوروزی به کارتان خواهد آمد.

 

 

هزینه‌ها را شفاف کنید.

 

 حتما یکی از بهانه‌های استرس، به خصوص در پایان سال، مسائل مالی است. این مسائل، بهانه اختلاف و دلخوری هم هست. این‌که بودجه‌ای محدود را کجا باید صرف کرد، ممکن است اسباب دلخوری میان همسران و حتی میان پدران، مادران و بچه‌ها را فراهم کند. اما شما نباید در دام این اختلافات بیفتید. پس، اگر همیشه این کار را نمی‌کنید، حداقل برای تعطیلات نوروزی هم که شده یک جلسه مالی بگذارید، همه اعضای خانواده را دور هم جمع کنید، بودجه‌تان را وسط بگذارید و با نظر همه درباره چگونه خرج شدن آن تصمیم بگیرید.

 

نکته خیلی مهم: فراموش نکنید که در این تصمیم‌گیری به نفع همسرتان باید پارتی بازی کنید!

 

 

این بار صرفه‌جویی را فراموش کنید.

 

یکی از مهم‌ترین بهانه‌ها برای دلخوری و بگومگوهای شب عید، کار کردن آقایان در خانه است. همان‌قدر که به آقایان توصیه می‌کنیم که زحمت‌های خانه تکانی را فقط به دوش خانم‌ها نیندازند و خودشان هم آستین بالا بزنند، به خانم‌ها هم توصیه می‌کنیم، در کمک گرفتن از آقایان، اصرار نکنند! اشتباه نکنید. قرار نیست شما خرد و خمیر شوید و همسرتان پایش را روی پایش را بیندازد و چای بخورد اما این‌که مرد خانه را تبدیل به یک کارگر نظافت منزل کنید کار درستی نیست.

 

 

مهمانی‌های خیلی بزرگ ندهید.

 

مهمانی‌های دوستانه و خانوادگی جزء اصلی هر تعطیلاتی است و ما هم نمی‌خواهیم لذت برگزار کردن این مهمانی‌ها را از شما بگیریم اما پیش از آن که تلفن را بردارید و همه را برای یک شب دور هم بودن دعوت کنید، کمی فکر کنید. مهمان‌های‌تان را گروه‌بندی کنید تا ساعات خوشی را در کنارشان بگذرانید. به خصوص در نوروز که امکان پذیرایی‌های مکرر را در روزهای مختلف دارید، با دعوت کردن هر گروه و دسته‌ای در کنار هم، یک شب شلوغ و سخت را برای خودتان و مهمان‌های‌تان نسازید. حتی در میان اعضای یک فامیل هم همه مثل هم نیستند و علائق یکسانی ندارند، پس همه این افراد را با هم دعوت نکنید. این مهمانی‌ها گاهی مایه دردسر می‌شوند!

 

نکته مهم: روی لیست دعوتی‌تان با همسرتان توافق کنید و کسانی را به خانه بیاورید که هر دوی شما از بودن با آن‌ها لذت می‌برید.

 

 

در مهمانی از همسرتان تعریف کنید.

 

مهمانی‌ها فرصتی فوق‌العاده است. هم برای بازسازی روابط، هم برای تخریب آن! بستگی دارد شما چطور از این فرصت بهره ببرید. می‌توانید مثلا همسرتان را سوژه خنده کنید و خلاصه کاری کنید که زندگی مشترک‌تان بهار سال آینده را نبیند، می‌توانید با تعریف کردن صادقانه از همسرتان در برابر دیگران، چنان حسی در او ایجاد کنید که شاید با هزار هدیه گران‌قیمت هم نمی‌توانستید. حضور دیگران، می‌تواند فرصت باشد یا تهدید پس از این فرصت استفاده کنید.

 

نکته مهم: مراقب باشید چشم‌تان نزنند!

 

 

دید و بازدیدها را مدیریت کنید.

 

دید و بازدیدهای عید سنت فوق‌العاده‌ای است اما هدف از این سنت هم آرامش بیشتر شماست، نه زحمت بیشتر. دلیلی ندارد به خاطر سر زدن به همه فامیل، از همان صبح که بیدار می‌شوید تا شب از این خانه به آن خانه بروید. با همسرتان بنشینید و فهرستی از دید و بازدیدها را به ترتیب اولویت‌بندی کنید. واقعا مهم نیست اگر به بعضی‌ها نرسیدید که سر بزنید. به خصوص آن‌هایی را که یک بار در یک مهمانی دیده‌اید، اصلا قرار نیست دوباره پس فردا در خانه خودشان زیارت کنید! شاید بهتر باشد، چند روز اول عید را فقط و فقط برای خودتان خرج کنید و جز سر زدن به یکی دو  نفر از بزرگان خانواده و والدین‌تان، بقیه بازدیدها را برای روزهای بعد بگذرانید.

 

نکته مهم: اگر قرار است بعضی از آشناها از فهرست دید و بازدید حذف شوند، باید از هر دو طرف به تعداد مساوی باشند. هم از طرف خانواده و دوستان شما و هم از طرف خانواده و دوستان همسرتان.

 

 

طبیعت‌گردی را فراموش نکنید.

 

اگر سفر می‌روید، احتمال زیادی هست که به جایی سفر کنید که طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد. مثلا دریای شمال یا جنوب، جنگل شمال، کوهستان‌های غرب و ... اگر این اتفاق افتاد، فرصت قدم زدن در خلوت طبیعت با همسرتان را از دست ندهید. سحر یا غروب یا نیمه‌شب در کنار دریا، یک پیشنهاد فوق‌العاده است. دست در دست همسرتان قدم بزنید و نخستین خاطرات با هم بودن‌تان را مرور کنید. حتی اگر هیچ حرفی نداشته باشید، همان قدم زدن کافی است، به شرطی که ذهن‌تان جای دیگری نباشد. با تمام وجود از لحظه‌ای که در آن هستید لذت ببرید.

 

نکته مهم: نیمه‌شب جنگل یا کوهستان را توصیه نمی‌کنیم!

 

 

به همسرتان متفاوت‌ترین عیدی زندگی‌تان را بدهید.

 

عیدی دادن هم سنت خوبی است اگر درست انجام شود. چه کسی گفته عیدی باید اسکناس باشد؟ شما باید برای سال نو به همسرتان یک کادوی خوب بدهید. تاکید می‌کنیم که هر دو به هم فکر نکنید فقط بزرگتر به کوچک‌تر عیدی بدهد. قصه شما و همسرتان متفاوت است. پس فکر کنید امسال می‌خواهید متفاوت‌ترین عیدی دنیا را به او بدهید. مثلا سفری که همیشه دوستش داشته یا حتی اگر نمی‌توانید خیلی دست به جیب شوید، یک نامه. نامه‌ای که در آن برای نخستین بار همه احساسات‌تان را صادقانه برایش نوشته باشید. خلاقیت به خرج دهید و سعی کنید با یک هدیه متفاوت او را «سورپرایز» کنید.

 

نکته مهم: واکنش همسرتان به این هدیه مهم نیست. مهم این است که شما تلاش‌تان را برای نشان دادن این‌که چقدر برای‌تان مهم است، به خرج داده‌اید.

 

 

فرصت تنها بودن را از هم نگیرید.

 

این درسته که برای شمایی که تمامی روزهای سال را سخت کار می‌کنید، تعطیلات عید فرصت خوبی برای با هم بودن است اما قرار نیست در تمام ۱۳ روز تعطیلی یک لحظه از هم جدا نشوید و با اغراق کردن در این ارتباط، اوضاع را برای هردوی‌تان سخت کنید. در این تعطیلات فرصت تنها بودن را از هم نگیرید. پس اگر چند ساعتی در روز از هم دور شوید، به کارهای شخصی‌تان برسید، پیاده‌روی کنید یا حتی در خیابان‌های خلوت شهر رانندگی کنید هم بد نیست.

 

نکته مهم: این توصیه به خصوص برای آقایان خیلی لازم است. مردها هرچند وقت یک‌بار به خلوت با خودشان احتیاج دارند.

 

 

           تعطیلات نوروز بدون بگو مگو!                                         

                     
                 
                                         از فرصت تعطیلات نوروزی برای بازسازی روابط زناشویی استفاده کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید