در اتاق خواب، به خودمان دست بزنیم می شود خودارضایی؟

تصور خیلی ها این است (حداقل در ایران) که خودارضایی کار زشت و پرضرری است؛ پس طبیعتا در بستر و همراه همسر هم نباید این کار را کرد. (دقت کنید که در مورد گناه بودنش صحبت نمی کنم. این به اعتقادات خودتان بر می گردد)

از طرف دیگر برای عده ای این سوال منطقی به وجود می آید که: اگر خودتحریکی با دست، این همه ضرر دارد، در هنگام معاشقه یا نزدیکی با همسر، وقتی همان کار با دست همسر انجام شود چه؟ و یا اگر حتی با دست خود آدم انجام شود؟ بازهم ضرر دارد؟ آیا اسم این هم خودارضایی است؟

اینکه از نگاه علمی، برای خودارضایی هیچ عارضه جسمی و روانی اثبات نشده (مگر در موارد خاص) بحث این مقاله نیست. این را می خواهم توضیح بدهم که اگر خانم یا آقا در رابطه زناشویی، خودش را تحریک کند، آیا این خودارضایی است یا نه.

تعریف خودارضایی، این است که فرد با خودش، با تخیلات و فانتزی هایش، خودش را تحریک و ارضا کند. یعنی جزء جدایی ناپذیر در تعریف خودارضایی، همین فانتزی هاست. حتی در تماشای پورن هم، یک جور تخیل همذات پندارانه است که باعث لذت می شود.

اما خودتحریکی یا خودارضایی هنگام معاشقه، چه حکمی دارد؟ دو حالت  دارد.

اغلب، در این موقعیت، خودتحریکی، همراه فانتزی نیست. معمولا، کمک به بالابردن برانگیختگی جنسی و لذت بیشتر است، در موقعیتی که فرد مقابل (همسر یا پارتنر) آغازکننده و ادامه دهنده تحریک بوده. در این موقعیت، به نظر می رسد اصلا خودارضایی مطرح نیست چون آنچه در ذهن هست، تخیل و فانتزی نیست.

معتقدم خودتحریکی وقتی با تمرکز و توجه به همسر انجام شود، نه با فانتزی های ذهنی، نه فقط بد نیست، که حتی مفید است. (و البته این یک نظر کاملا شخصی است و امیدوارم دوستان آن را به عنوان اظهار نظر فقهی تلقی نکنند!) برای همین هم، خودارضایی با رابطه جنسی در فضای مجازی (چت یا وویس یا وبکم) با همسر، در شرایطی که دو نفر دور از هم هستند و به آن نیاز دارند را توصیه می کنم و این را هم مصداق خودارضایی محسوب نمی کنم.

اما در مقابل، همسری که در خود رابطه زناشویی، چشم هایش را می بندد و در خودش می رود و به فانتزی هایش فکر می کند و خودش را تحریک می کند، در اصل دارد خودارضایی می کند. در چنین موقعیتی، حتی اگر همسرش هم او را تحریک کند، بازهم همان اتفاقی افتاده که در خودارضایی می افتد؛ هرچند با دست کس دیگری اتفاق افتاده. و این اتفاق، خیلی شبیه خودارضایی است.

برعکس، این را مقایسه کنید با مرد یا زنی که دارد به همسرش نگاه می کند و خودش را تحریک می کند. و این کار، نه تنها خودش، که همسرش را هم بیشتر برانگیخته می کند و چه بسا در ادامه همسرش به او می پیوندد و رابطه کامل شکل می گیرد. آیا این خودارضایی است؟

می دانم که دارم تعریف جدیدی از خودارضایی ارائه می کنم. احتمالا همکارانی هستند که با این دیدگاه موافق نباشند.

برچسب ها: خودارضایی, رابطه جنسی, معاشقه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید