سیلان منی یعنی چه؟

 

پرسش: من ۲۴ سال دارم و از نوجوانی سالها خودارضایی می کردم و حالا هم که ترک کرده ام، دچار سیلان منی شده ام و همه انرژی من تحلیل می رود و در بدن سازی نمی توانم پیشرفت کنم. آیا دارویی برای درمان سیلان منی وجود دارد؟

 

پاسخ دکتر شکیب:

 

«سیلان منی» واژه ای علمی نیست و چنین اختلالی در طب تعریف نشده است. معادل انگلیسی آن، semen leakage یا sperm leakage هم واژه ای عامیانه است. جالب است که بعضاً همکاران پزشک و متخصص هم آن را در مقالات شان به کار می برند، بی اینکه حتی آن را به درستی معنا کنند.

 

آنچه عوام به آن، سیلان منی می گویند می تواند سه معنا داشته باشد:

 

۱- انزال زودرس شدید: مردی که به انزال زودرس شدید Anteportal مبتلاست، ممکن است قبل از آنکه دخول صورت بگیرد، با کمترین تحریک، و حتی گاهی قبل از آنکه نعوظ کامل شود، انزال شود. عده ای اسم این اتفاق را «سیلان منی» می گذارند، که در واقع همان زود انزالی یا انزال زودرس است.

 

۲- دفع زیاد پیش منی: گروهی دیگر از مردان هستند که تولید ترشحات وزیکول سمینال آنها زیاد است. این افراد وقتی مدتی رابطه جنسی ندارند یا خودارضایی نمی کنند، ترشحات شان در مجرا انباشته می شود و با کمترین تحریک، یا گاهی بدون تحریک و یا به دنبال دفع ادرار، ترشحات خارج می شوند. این ترشحات «منی» نیست و به آن پیش منی یا precum می گویند. در ادبیات فقه اسلامی این مایع را «مذی» می نامند.

 

جالب است که از نظر فقها خروج مذی، غسل را برای فرد واجب نمی کند و اساسا مایع مذی نجس هم محسوب نمی شود. ملاک تشخیص مذی از منی هم، طبق نظر فقها، این است: مایع منی جهش دارد و بعد از آن، بدن سست می شود. اینها یعنی همان نشانه های انزال، که همزمان با ارگاسم رخ می دهد.

 

از نظر علمی، مایعی که از مجرا خارج می شود، یا در قالب انزال (ارگاسم) است که می شود انزال زودرس، یا در قالب انزال نیست که می شود پیش منی، و اتفاقی طبیعی در مردان جوان است و درمان خاصی هم لازم ندارد.

 

۳- حالت سومی هم می شود تصور کرد، و آن به دنبال بیماری های جدی نورولوژیک، یا آسیب های جدی عصبی است که داستان متفاوتی است و ربطی به شرح حالی که شما نوشته اید ندارد.

 

نکته آخر هم اینکه، خودارضایی عارضه خاصی ندارد و به قول شما سیلان منی هم ایجاد نمی کند. در واقع از وقتی خودارضایی را متوقف کرده اید، محصولات طبیعی کارخانه جنسی شما تخلیه نمی شوند و گاهی از انبار، سرریز می شوند.

 

خودارضایی همراه با احساس گناه و اضطراب، البته می تواند عامل زمینه ساز انزال زودرس باشد. تاکید می کنم که در این حالت هم، اضطراب همراه خودارضایی است که با مکانیسم شرطی سازی، عامل تشدید انزال زودرس می شود، نه خودارضایی.

 

یک تصور عامیانه رایج این است که سیلان منی باعث ضعف قوای جسمی می شود که این هم بی پایه است و از همان تصور ابلهانه دنیای قدیم می آید که مایع منی را جوهر و عصاره وجود انسان تصور می کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید