رابطه دهانی

رابطه جنسی دهانی و عفونت قارچی

من معمولا خیلی زود به قارچ مبتلا می شوم و مرتب با اینکه مسائل بهداشتی را رعایت می کنم اعم از شورت نخی پوشیدن و خشک نگه داشتن خودم و از دستمال شخصی استفاده کردن بعد از اتمام رابطه، باز دچار خارش و سوزش شدم و همسرم دلیل ابتلای این بیماری را اینطور اذعان می کند که با دهان و زبانش که می تواند پر از میکروبهای بدی باشد به من لذت می دهد و این مشکل به وجود آمده و من مبتلا به خارش و سوزش شده ام. آیا اینگونه هست؟

 

پاسخ:

در مورد ارتباط عفونت قارچی واژن با رابطه اورال (رابطه دهانی) تحقیقات زیادی انجام نشده، اما از چند مطالعه محدود تا امروز، این نتایج به دست آمده:

 

۱- رابطه دهانی، عامل بیماریزا را از دهان همسر به واژن منتقل نمی کند، چون قارچ موجود در دهان، در واژن هم هست. اما به دلایل نامعلومی، در بعضی افراد، بزاق دهان، «احتمال عود» عفونت قارچی را زیاد می کند.

یعنی، قارچ هایی که در دهان هستند و در واژن هم هستند، مشکلی هم درست نمی کنند، تا زمانی که تعادل آنها با ارگانیسم های دیگر در واژن به هم بریزد. آن وقت است که علایم عفونت مثل سوزش و خارش ایجاد می شود.

آیا ایدز از راه دهان منتقل می شود؟

میخواستم از آقای دکتر بپرسم که رابطه جنسی دهانی موجب انتقال ویروس ایدز می شود یا خیر؟ باتشکر. من آقا هستم.

پاسخ دکتر شکیب:

به عنوان یک اصل در نظر داشته باشید که رابطه اورال (دهانی) خطرناک تر از رابطه واژینال نیست. همه خطراتی که در رابطه دهانی هست، در رابطه واژینال هم هست و برعکس. بعضی بیماری ها هم هستند که فقط نواحی تناسلی را درگیر می کنند و بعضی دیگر فقط دهان را. اما سر جمع، نمی توان گفت که رابطه دهانی ریسک کمتر یا بیشتری دارد. همان ملاحظاتی که در رابطه واژینال هست، باید در رابطه اورال هم باشد. این ملاحظات چه مواردی هستند؟

افسانه های منی

 

درباره اش زیاد می پرسند. یک بار برای همیشه می خواهم سوء تفاهم ها را مرور کنم؛ از ساده ترین ها تا رایج ترین ها.

 

۱- منی= اسپرم؟

منی، مایعی است که موقع انزال، از مجرای آقایان بیرون می پرد و اسپرم ها، سلول های دم دراز شبه بچه قورباغه ای هستند که در آن شنا می کنند. بعضی ها این دو کلمه را جای هم به کار می برند که غلط است. منی می تواند اسپرم نداشته باشد اصلا؛ مثلا در مردی که وازکتومی می کند.

 

۲- منی عصاره جان یک مرد است؟!

بعضی ها فکر می کنند معجون شگفت انگیزی است از پروتئین و مواد مغذی و مثلا ده تا لیوان شیر موز را بدن تبدیل می کند به چند سی سی منی. این طور نیست. منی هم مثل بقیه مایعات بدن ماست. در هر ۱۰ سی سی منی، فقط نیم گرم پروتئین هست و حداکثر نیم گرم قند، از نوع فروکتوز.

 

هفت توصیه، اگر همسرتان رابطه دهانی دوست ندارد

«چطور میشه همسرمو که رابطه دهانی دوست نداره به این کار وادار کنم؟» این سوال رایجی در ذهن خیلی از خانمها و آقایان است. چند نکته در این مورد دارم:

 

۱- در این سوال، «وادار کنم» واژه درستی نیست. ما در هیچ جای رابطه جنسی، اجبار نداریم. بهتر است بگوییم «چطور… تشویق کنم؟»

 

۲- اولین پیش نیاز رابطه دهانی، رعایت بهداشت است. نمی گویم وسواسی باشید، اما یادتان نرود با کمی بی توجهی، ممکن است ناحیه ژنیتال بدبو شود. «بو» خیلی مهم است، مخصوصا برای خانمها.

 

۳- باید همسرتان را با اندام های جنسی تان دوست کنید. آیا خودتان با اندام های جنسی تان دوست هستید؟ می شود کسی را که خودتان هم خیلی دوستش ندارید و ماه به ماه نگاهش نمی کنید و لمسش نمی کنید، برای دوستی به کس دیگری معرفی کنید؟