کاهش میل جنسی

بی میلی جنسی در مردان؛ چرا؟

  

به عنوان یک قانون سرانگشتی، کاهش میل جنسی در مردی که قبلا میل جنسی خوبی داشته را می شود به یکی از این سه علت نسبت داد:

 

اول: کاهش تستوسترون

به صورت تیپیک، در مردی حدودا ۵۰–۴۰ ساله یا بیشتر، که به تدریج دچار کاهش میل جنسی شده، می تواند اولین تشخیص افت تستوسترون باشد. تستوسترون ایجاد کننده میل جنسی است، هم در مردان و هم در زنان؛ و با بالا رفتن سن به طور طبیعی افت می کند و گاهی این افت باعث تاثیری دراماتیک در میل جنسی می شود. اگر تشخیص این باشد، گاهی تجویز تستوسترون که قبلا به صورت تزریقی تجویز می شد و در حال حاضر فرم خوراکی و پچ پوستی آن هم در دسترس است، می تواند کمک کننده باشد. همچنین به فرد توصیه می کنیم به فعالیت های تستوسترون ساز بپردازد: ورزش و کاهش وزن، خواب کافی و...

 

دوم: داروها

نقش محیط در بروز بی‌میلی جنسی

پرسش: خانمی هستم ۳۲ ساله. ۴ سال پیش به دلایلی از همسرم جدا شدم. حدود ۶ سال است که رابطه زناشویی نداشتم. الان احساس می‌کنم سیستم بدنم کلا خاموش شده! در این زمینه احساس نیاز به ازدواج نمی‌کنم! نمی‌دونم اگر ازدواج کنم این حسم خوب میشه یا نه؟!

 

پاسخ:

 ما انسان ها قابلیت های شگفت انگیزی در وجود مان هست و از جمله آن، قدرت تطابق ماست با شرایط محیطی.

میل به رابطه زناشویی هم شامل همین قاعده است. وقتی «شرایط» فراهم نیست اغلب، خود به خود این میل محدود می شود و برعکس وقتی شرایط فراهم است و تجربه های خوب در دسترس، میل جنسی بیشتر خود نشان می دهد.

چرا میل جنسی من روز به روز کم تر می شود؟


پرسش: ۲۴ سال سن دارم و همسرم ۶ ماه از من بزرگتر است. حدود ۲ سال عقد کرده بودیم و الان ۳ ماه است عروسی کرده ایم. در مدت عقد چون هردوی ما میل زیادی داشتیم؛ رابطه زناشویی داشتیم. در دوران عقد خانواده‌ها مشکلات زیادی با هم داشتند ولی من کلاً شخصیت بی‌خیالی دارم. اما باز هم در روحیه‌ام تاثیر بدی داشته تا آنجا که ۶–۵ ماه مانده به عروسی میلم به رابطه زناشویی کمتر و کمتر شد. الان مدت‌هاست به درجه‌ ارضا نرسیدم و میلی هم به رسیدن ندارم. در این سه ماه فقط توانستم ۶ بار با همسرم رابطه زناشویی داشته باشم. این موضوع هر دوی ما را اذیت می کند. در ضمن شوهرم نه بد قیافه است نه ازدواجمان به نظر دیگران بوده نه در رابطه زناشویی ناوارد است. اما من کاملا از این رابطه متنفر شده ام. بی دلیل. لطفا کمکم کنید.

 

پاسخ:

 شما به صراحت نگفته اید اما من حدس می زنم شما هنگام نزدیکی درد دارید. این یعنی مبتلا هستید به واژینیسموس. و هرآنچه تا امروز برای تان اتفاق افتاده، نتیجه منطقی آن عارضه است و شاید هرکس جای شما بود، همین بود. البته همه مبتلایان به واژینسموس مثل شما نیستند. اتفاقات دیگری هم می تواند بیفتد.

 

 

رابطه مان شده دو ماه یک بار!

خانمى هستم سى ساله که هشت سال است ازدواج کرده ام و یک فرزند هم دارم. زندگى خوبى داشتم تا اینکه این اواخر رابطه جنسى من و شوهرم به شدت کم شده است. من تمایل به نزدیکی دارم ولى شوهرم حتى ماهى یک بار هم تمایلى به من ندارد. گاهى این عدم تمایل به دو ماه هم میرسد. کار به جایى کشیده که من تاریخ همه نزدیکى ها با شوهرم در یک سال گذشته را یادم هست. میخواستم بدانم آیا این یک مشکل جسمى و قابل درمان است یا خداى نکرده دلیل دیگرى دارد؟

پاسخ دکتر شکیب:

هیچ مشاوری غیبگو نیست. با این اطلاعات دقیق، نوستراداموس هم بود، ترجیح می داد اظهار نظر نکند. فقط متخصصان عمه درمانی هستند که این جور وقتها اظهار نظر می کنند. حرفهایی مثل اینکه: عزیزم مراقب شوورت باش که زیر سرش بلند شده…