بهداشت جنسی

پاسخ به ۶ سوال درباره واژینیت و ایدز

۱- خواهش می کنم بیشتر در مورد مراقبت های لازم زمان عفونت واژن توضیح بدهید. بایدها و نبایدها، برای اینکه یک خانم وضعیت خودش بدتر نشود و شریکش مبتلا نشود.

 ۲- باید ها و نباید ها برای محافظت از ایدز در رابطه جنسی چیست؟

 ۳- اینکه گفتید خطرش از طریق رابطه اورال وجود دارد، چکار می شود کرد؟ آیا رابطه اورال باید قطع بشود؟

 ۴- آیا برای آقا رابطه اورال اگر با کاندوم باشد خطرساز نیست؟ آیا اصلا اورال با کاندوم می شود؟

 ۵- برای خانم آیا باید قطع بشود حتی اگر زخمی توی واژن نباشد با توجه به اینکه واژن خودش یک مجرای ورودی است؟

 ۶- ویروس ایدز در پیشاب و منی وجود دارد؟ آیا توی ترشحات خانم ها هم هست؟

 

پاسخ:

۱- عفونتهای واژن دو نوعند:

عفونتهای منتقل شونده از راه رابطه جنسی، مثل گنوره (قدیمها می گفتند سوزاک) و کلامیدیا؛ و عفونتهای غیر منتقل شونده از راه رابطه جنسی، مثل قارچ و باکتریال واژینوزیس. تشخیص هم طبعا با پزشک است.

در بعضی پوزیشن ها درد دارم. طبیعی است؟

من یک خانم سی ساله هستم. سه سال پیش، ازدواج کردم. خوشبختانه در اولین نزدیکی هایم هیچ دردی نداشتم. هم همسرم با صبر و حوصله این کار را انجام داد و هم خودم به خاطر علاقه ای که به او داشتم، دوست داشتم نزدیکی انجام بشود و هیجان زده بودم. اما بعد از چند ماه که پوزیشن های مختلف را تجربه کردیم، در بعضی از پوزیشن ها احساس درد دارم. آیا این درد طبیعی است؟ ضمنا همسرم خیلی دوست دارد که پشت من قرار بگیرد و از پشت یا جلو نزدیکی را انجام بدهد. ولی من درد دارم. خصوصا از مقعد. آیا راهی هست که درد من کاهش پیدا کند که او هم بتواند به خواسته اش برسد؟

 

پاسخ:

سلام دوست عزیز

خوشحالم از اینکه گاهی دوستانی که سوال می کنند، در نقطه صفر یا زیر صفر نیستند و مشکل حادی ندارند.

واقعیت این است که حداقل در جوامعی مثل جامعه ما، کار یک درمانگر روابط جنسی فقط درمان نیست.

آموزش، وظیفه مهم تر ماست و معتقدم بیش از ۹۰ درصد افراد جامعه ما نیاز دارند به این آموزش.

 

رابطه جنسی و یائسگی

خانمی ۵۳ ساله هستم و به تازگی وارد دوران یائسگی شده ام. چه داروهایی را برای درمان کم شدن میل جنسی توصیه می کنید؟ آیا دارویی گیاهی یا دمنوش برای حل مشکل کم شدن میل جنسی در این دوران وجود دارد؟

 

پاسخ:

قبل از پاسخ، باید بگویم که با به کار بردن کلمات «یائسه» و «یائسگی» مشکل دارم. این واژه های عربی از ریشه «یاس» آمده اند و ناشی از این ذهنیت دنیای سنتی (یا شاید دنیای عربی) هستند که زن ها فقط برای ایفای نقش همسری یا مادری آفریده شده اند و وقتی قابلیت باروری را از دست می دهند، باید «ناامید» صدایشان کرد.

 

در انگلیسی به این اتفاق می گویند منوپاز (menopause  که دقیقا یعنی توقف قاعدگی) و در فارسی هم واژه «زادبس» را فرهنگستان برای این مفهوم پیشنهاد کرده.

 

چه خوب است که تلاش کنیم به جای واژه منفی یائسه، واژه فارسی زادبس را به کار ببریم که حس بهتری هم دارد.

 

رابطه کاندوم و فیلم های پورن!

 

آقای دکتر چرا مردها به فیلم و عکسهای جنسی علاقه دارند؟

کاندوم برای آقایان بجز رابطه جنسی در چه مورد استفاده می شود؟

چطوری شهوت مرد را بیشتر کنیم که در رابطه پیش قدم بشود؟

 

پاسخ:

این سه سوال کاملا بی ربط به نظر می آیند. من هم اول می خواستم سوالات شما را یکی یکی جواب بدهم… اما مخصوصا سوال دوم، جرقه ای در ذهنم ایجاد کرد. یک سناریو ساختم و وقتی با خانمی که این سوالها را پرسیده بود، گفتگو کردم، مشخص شد این فرضیه دقیقا درست هستند.

 

ماجرا این است: همسر این خانم مدتهاست عادت دارد به تماشای فیلم های پورن. در نتیجه، تمایلش نسبت به همسرش کم شده و دیگر مثل گذشته برای رابطه پا پیش نمی گذارد و برای همین خانم پرسیده من باید چکار کنم که همسرم به سمت من بیاید؟

 

دقت کنید که بین این دو رابطه خطی برقرار است. هر چه تماشای پورن بیشتر، تمایل به رابطه زناشویی با همسر، کمتر. اگر شما طور دیگری این مساله را تجربه می کنید، مطمئنا هنوز تماشای پورن به حدی نرسیده که اثرش را روی رابطه شما و همسرتان بگذارد. منتظر باشید! این فایل صوتی را گوش کنید.

 

در همین حین، خانم کاندومی را هم در کیف همسرش پیدا می کند و همسرش فقط با این جمله که مگر فکر کردی کاندوم فقط برای رابطه جنسی کاربرد دارد، ماجرا را می پیچاند و می رود.

 

حالا این خانم است و یک همسر بی وفا و یک ذهن آشفته و سه سوالی که از من پرسیده است. سوال هایی در منتهای سردرگمی و سادگی و انفعال.

 

زیر مجموعه ها

زیر مجموعه ها