رابطه مقعدی

یاد بگیریم بایستیم

آیا رفتارهای غیر معمول در سکس، که سکس مقعدی یکی از معمول ترین شان است، رواج یافته؟ آیا باید نگران باشیم؟ چرا؟

یکی ازسوء تفاهم های رایج این است که دنیای مدرن، دنیای انحرافات جنسی است. البته که در دنیای سنتی همگان سر به راه و مطیع بودند و در دنیای مدرن آزادی آدمها اصالت یافته و همین هم باعث می شود آدم ها بیشتر خودشان باشند و بیشتر خودشان را ابراز کنند. اما رفتارهای جنسی، همیشه و هنوز در حریم خصوصی آدمها بوده اند و روش های پژوهشی مدرن هم عمری بیش از چند دهه ندارند. پس هیچ کس نمی تواند اثبات کند مثلا فلان رفتار جنسی در گذشته ها کمتر بود یا بیشتر. به نظر می رسد اما، که همین بیان و ابراز بیشتر ما را دچار سوء تفاهم می کند.

چند نکته درباره چیزی که می گویند رابطه زناشویی از پشت!

خانمی ۲۶ ساله هستم با نامزدم بنا به اصرار ایشون چند باری رابطه جنسی مقعدی داشتم. ایشون همیشه اصرار زیادی داره اما من از عواقبش خیلی میترسم و واسم با درد همراهه. از طرفی از اینکه خواسته شو نمیتونم براورده کنم خیلی ناراحتم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دکتر شکیب:

رابطه مقعدی، اگرچه رایجه، اما یک رفتار پرخطر جنسی محسوب میشه؛ به این دلایل:

۱- مقعد، مثل واژن ترشحاتی نداره که لغزندگی ایجاد کنن. پس خشکی، احتمال پارگی مخاط رو بالا می بره. هرجا هم که آسیب بافتی ایجاد شد، خطر ورود عوامل بیماریزا بیشتر میشه. مطالعات نشون داده خطر آلودگی به HIV در رابطه جنسی آنال ۳۰ برابر بیشتر از رابطه جنسی نرماله. دقت کنید که ژل لوبریکانت خطر آسیب بافتی رو کم میکنه اما از بین نمی بره.

آیا ممکن است رابطه مقعدی لذت داشته باشد؟

خانمی هستم ۲۵ ساله. میخواستم بدونم چند درصد خانوم ها از رابطه مقعدی لذت میبرند؟ و اینکه ماهی یک بار هم میتونه مشکل ایجاد کنه یا نه؟ سوال دیگر هم اینکه اگر هیچیک از طرفین مبتلا به HIV نباشند هم به دلیل رابطه مقعدی ممکنه به این بیماری مبتلا بشوند؟

پاسخ دکتر شکیب:

۱-  آماری نداریم درباره اینکه چند درصد خانومها از رابطه مقعدی یا همان آنال لذت می برن. منطقا هیچ دلیلی برای لذت از این رابطه، در خانومها حداقل، وجود نداره. اما ما به عنوان درمانگر روابط جنسی، گاهی می بینیم خانومهایی رو که از این رابطه لذت می برن و حتی رابطه مقعدی رو ترجیح میدن. اونها میگن ارگاسم رو هم تو این نوع رابطه تجربه می کنن و جالبه که معمولا خانوم هایی هستن که راحت ارگاسم میشن و تجربه چند ارگاسم متوالی هم در اونها بسیار اتفاق می افته‌. اما هنوز نمی دونیم دقیقا چه مختصات آناتومیک یا روانی ای باعث این تمایل در این خانومهاست.

رابطه آنال به روش ایده آل

فکر می کنم قبلا آن قدر درباره رابطه مقعدی (آنال) نوشته ام که همراهان ما باید دستکم با مخاطرات و ملاحظاتش آشنا باشند. در این یادداشت اما، می خواهم کمی خوش بین تر و مثبت تر از همیشه، درباره تکنیک هایی بگویم که می تواند رابطه آنال را پذیرفتنی و حتی لذت بخش کند. همیشه گفته ام رابطه آنال به عنوان یک جور «تنوع»، قابل قبول است؛ البته اگر این هفت اصل در آن رعایت شود: