مشاوره جنسی

آیا نباید هنگام رابطه برهنه بود؟

پرسش: با عرض سلام و دعای خیر اینجانب تازه ازدواج کردم و به علت یتیم بودن علی رغم اینکه در کتاب های مربوط به روابط زناشویی و اینترنت مطالبی را در مورد روابط زناشویی خواندم گیج تر شده و این چند سوال برام پیش اومده که امیدوارم جواب بدید و از نابود شدن زندگی من جلوگیری کنید.

 

اول اینکه در شب زفاف منظورم اولین رابطه جنسی که پرده بکارت زایل می شود باید از کاندوم استفاده شود و اینکه بعد از خونریزی که آلت تناسلی مرد یا کاندوم خونی می شود آیا باید به رابطه ادامه داد یا کاندوم را عوض کرد یا آلت تناسلی مرد شسته شود؟

 

دومین سوال اینکه در دوران شیر دهی زن آیا تحریک سینه زن اشکال دارد؟

آیا ممکن است مشغله کاری باعث سردی روابط شود؟


پرسش: ۲۶ ساله هستم و همسرم ۲۷ ساله و اهل یک شهر دیگه. یک ساله که عقد کردیم. همسرم دانشجوی دکتریه و در یک شهر دیگه درس میخونه. هنوز شرایط جور نشده تا عروسی بگیریم و این دوری خیلی منو اذیت میکنه. به طوری که ماهی دو روز همدیگرو میبینیم و اون دو روز هم من همش به این فکر میکنم که قراره دوباره از هم جدا شیم و من به شهرم برگردم. در ضمن همسرم علاوه بر درس خوندن، کار هم میکنه و طرح سربازی هم میگذرونه.

 

 خلاصه کارش خیلی سنگینه. من هم تا به حال هیچ فشاری بهش نیاوردم که عروسی بگیریم و خانواده اش هم هیچ ساپورت مالی نمیتونن بکنن که ما عروسی بگیریم با این حال من کاملا درکش میکنم و هیچ وقت بهش نگفتم ولی من میترسم که این مشغله های کاری اون باعث سردی روابطمون بشه. و تا حدی هم شده و خیلی توجه ها به من کم شده. و من هم کاملا آدم احساسی هستم و خیلی همسرم رو دوست دارم. واقعا نمیدونم چیکار باید کنم. لطفا من رو راهنمایی کنم که چطور کنار بیام با این شرایط. آیا باید به طور جدی باهاش در مورد تاریخ عروسی صحبت کنم؟ یا اینکه باز هم صبر کنم و چیزی نگم؟

خواستگارم فوت فتیش دارد. چه کنم؟

 

پرسش: با پسری نامزد کردم و‌ بعد یک سال به من گفت که فوت فتیش است و من حتی با پایم می توانم ارضایش کنم. من نگرانم و ترسیده ام چکار کنم؟ آیا این مشکل و بیماری است؟ اگر هست درمانش چیست؟ تکلیف من این وسط چه می شود؟

 

پاسخ دکتر شکیب:

 

۱- آیا فوت فتیش یک بیماری است؟

 

اول برای آنها که نمی دانند، بگوییم «فتیش» چیست. Fetish یک شیء است که آدمیزاد به آن ارادت خاص پیدا می کند. فتیش در مردم شناسی تعریف می شود و در سکسولوژی هم. فتیش جنسی، شیء، یا قسمتی غیر جنسی از بدن یک زن است که در یک مرد برانگیختگی جنسی ایجاد می کند.

 

رایج ترین فتیش جنسی، فتیش پا (foot fetish) است. مردانی هستند که «پا» ی زنان، برایشان مثل اندام های جنسی زنان، برانگیزاننده است. چرا؟ دقیقا نمی دانیم. آیا می توانیم تغییرش دهیم؟ تقریبا نه. فرض بر این است که فوت فتیش، یک جور سلیقه جنسی است، پس درمان لازم ندارد. کما اینکه درمانی قطعی هم برایش نیست.

 

۲- آیا فوت فتیش مشکلی ایجاد می کند؟

 

به بهانه روز روان شناس


مشاور خوب کیست؟

اگر یک پزشک یا جراح خوب، یک مشاور خوب، یا حتی یک تعمیرکار ماشین خوب پیدا کردید، خدا را شکر کنید و سفت به او بچسبید. خوبش کم پیدا می شود. از میان همه «خدمات دهندگان» خوب، آنها که با سلامت ما سروکار دارند، خوبی شان خوبتر است، و از بین آنها هم، مشاور خوب نعمت بزرگی است، چون «رابطه درمانی» در روان درمانی، مهم است. ما با هر کسی نمی توانیم «رابطه درمانی» برقرار کنیم.

 

از کجا یک درمانگر یا روان شناس خوب را می شود تشخیص داد؟ پرس و جو، یا جستجو در وب، ما را به سمت مشاوری می کشاند. اما تا دستکم یک جلسه نرویم و نبینیمش و گفتگو نکنیم، نمی توانیم بفهمیم که آیا او همان است که باید باشد یا نه. در آن جلسه یا جلسات اول، کدام نشانه ها به ما می گوید نشانی را درست آمده ایم؟